Fatih Mehmet DemirelGündemSigortalıTaşeron

Askerlik Borçlanması Yapmam Gerekiyor Mu?

Değerli Okuyucularım;

Bugün sizlere emekli olma tarihi yaklaşan birçok erkek sigortalıların aklına takılan sorulardan biri olan askerlik borçlanmasının ne olduğunu, ne gibi faydalar sağladığını ve kimlerin askerlik borçlanmasında bulunmasıyla ne gibi faydalar alacağı konularında bilgi paylaşacağım.

5510 Sayılı Kanunun 41. Maddesinde  Bu Kanuna göre sigortalı sayılanların;  Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay, yedek astsubay okulunda geçen süreleri, kendilerinin veya hak sahiplerinin yazılı talepte bulunmaları ve talep tarihinde 82. maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın % 32’si üzerinden hesaplanacak primlerini borcun tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde ödemeleri şartı ile borçlandırılarak, borçlandırılan süreleri sigortalılıklarına sayılır.

2020 yılında günlük borçlanma tutarı asgari olarak 57,43 TL olmuştur. 18 ay askerlik görevini yerine getiren bir sigortalı 2022 yılında askerlik borçlanmasının tamamını yapmak isterse asgari tutardan toplamda ödeyeceği tutar 31.012,20 TL olacaktır. Bu kişi askerlik borçlanmasını 2021 yılı içerisinde yapmış olsaydı toplamda ödeyeceği miktar 20.606,40 TL ödemiş olacaktı.

Askerlik borçlanmasının sigortalının emekli maaşına ne kadar katkısının olacağının da muhakkak hesaplanması gerekmektedir. Borçlanmanın tabandan veya tavandan veyahut ara katlardan ödenmesi hesaplanmalıdır. Bir çok kişi prim gün sayısına ihtiyacı olmamasına rağmen askerlik borçlanması yapmakta ama ne kadar maaşına katkı sağlayacağını bilmemektedir.

Sosyal Güvenli Kurumunda askerlik borçlanmasının yapılmasının iki nedeni vardır birincisi emeklilik şartını yaş olarak sağlayan  kişilerin eksik kalan prim gün sayılarından ötürü emekli olamadığı durumlarda bu yola başvurulur, ikincisi ise  sigortalılık başlangıç süresini geriye çekmek için kullanılır, bu durumda  kişinin ilk işe giriş tarihine göre tabloda yer alan sürelerde bir önceki dilimin içine girilmesi için gereken süre kadar borçlanma yapılarak emeklilik süresinin öne çekilmesi işlemi için askerlik borçlanması yapılmaktadır. Emekli olmak isteyen erkek sigortalılar emeklilik  zamanı yaklaştığı zaman akıllarına gelen en başta ki soru askerlik borçlanmasını yaptırmanın emekli olma  tarihinde  erkene alma şansı olup olmadığıdır,  ilk sigortalılık başlangıcı askere gitmeden önce olmayan kişilerde yapılan askerlik borçlanması, borçlanılan süre kadar geriye gideceği için emeklilik tablosunda ki lehine olan imkanlardan faydalanma fırsatını tanımaktadır, ancak ilk işe girişi askere gitmeden önce olan kişilerde yapılan askerlik borçlanması emeklilik yaşında herhangi bir pozitif avantaj sağlamayacağı için prim günü eksik olan vatandaşlar haricinde tercih edilmemesi daha uygun olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu